Bailey Diyor ki :

Ne kadar yaşadığımız değil, nasıl yaşadığımız önemlidir.


MOLA

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

Garsonluk yaptığı restorant'ın kapısından çıkarken büyük bir infial içindeydi. Halen anlayamadığı işten çıkarılma nedenini düşünüyor; bir yanı isyana açık diğer yanı acaba yanlış mı yaptım sorularıyla dopdolu hayatın tanıdığı alanına yeniden geçiş yapıyordu.
Aslında mutluydu işyerinde. Gelen müşterilerle sıcak bir iletişim kurar, görevini eksiksiz yapar, tüm gün boyu çevresine pozitif enerji dağıtırdı. Ama işe alındığı günden bu yana sudan bahanelerle o kadar çok işçi çıkarılıyordu ki nedenini anlayabilmiş değildi. Böyle zamanlarda içini bir sıkıntı kaplar, bu insanların başına gelenin bir gün kendi başına da gelebileceğini düşünür, sonra sevilen bir eleman olduğu zannıyla kendine teselli verirdi.
Bir gün bir müşteri:
- Kızım sen nasıl düştün buraya? dediğinde anlayamamıştı. Ne demek istemişti şimdi? Namusuyla para kazanmaya çalışıyordu.Yaptığı iş garsonluktu, yanlış bir şey yapmıyordu ki?!..
Derken Endüstri Mühendisi olduğu halde iş bulamadığı için garsonluk yapan en sevdiği arkadaşlarından biri hiçbir sebep yokken çıkarıldı işten. Mesai bitiminde önüne çıkışı uzatılmış imzalatılıp gönderilmişti. Anlam vermekte zorlanıyordu, Anlayamıyordu.Bir yanı da anlamak istemiyordu belki de.
Evden sürekli en azından iki ay dişini sık, diyorlardı, ihtiyaçları vardı. Verilecek bir ev kiraları, elektrik, su, doğalgaz borçları.... Sorası Allah kerimdi.
O gün işyerine okul arkadaşlarından biri ziyarete geldiğinde daracık bir köşeye sıkıştırılmış masada çorbasını, patates kızartmasını yiyordu. Tevafuk olacak, arkadaşı onu aramak için çıkarken görüvermişti.
-Yemeğimi yiyelim, çıkarız dedi. yarım saatlik bir molası vardı. Kardeşi gibi sevdiği arkadaşının ağzına bir dilim patates kızartması verdi. Sonrasında çıktılar. Mesaiye döndüğü zaman her gün masa başında oturup gözlerini çalışanlardan ayırmayan bayan görevli çağırdı genç kızı:
-Çıkışını imzalar mısın? dedi. Hiç tereddütsüz imzaladı.:
-Çıkışımı imzaladım artık açıklama yapmak istiyorum, dedi. Gördüğünüz arkadaşım benim kardeşim kadar yakındır bana. Üstelik ben yanlış bir şey yaptığımı düşünmüyorum.Sadece canı çekmesin diye bir dilim patates kızartması verdim.
Şaşırmıştı bayan görevli,
- Ben senin çalışmandan çok memnunum, dedi.Ama şikayet var!!!
Bunun kocaman bir yalan olduğu o kadar belliydi ki. Daha önce ailesinin kendisini ziyarete geldiğinde şefin ikram ettiği kahveyi bile eleştiri olarak kendisine getirdiklerini hatırladı. Hepsi bahaneydi.
İşyerinden ayrıldıktan sonra neden ve niçinlerin cevabını bu konuyla ilgili yaptığı sohbetlerde anlayacak ve bir kez daha bu acımasızlığı ve gözyaşlarının hesabını Allah'a havale edecekti.Anladığı şuydu ki burada hiçbir işçiyi sigorta yaptıracak kadar uzun tutmuyorlardı. Sigorta için evrakları isteyip daha işlemlerini başlatmadan bir bahaneyle işten uzaklaştırıyorlardı. Daha kim bilir göremediği, anlayamadığı insanın insana kaosunda neler vardı? Zan olma düşüncesiyle hepsini aklından uzaklaştırdı.
Yaşadığınız ülkede adil değilse hiçbir şey, denetimden yoksunsa, gelir dağılımında uçurumlar varsa Allah'tan başka sığınılacak, duadan başka ruhu arındıracak hiçbir şey yoktu. Allah büyüktü kim bilir en yakın arkadaşını göndererek onu belki de çok daha büyük acılardan korumuştu.Belki de haksızlığı yapanlar kendi haklarında verilecek Allah katındaki yaptırıma zemin hazırlıyorlardı.
Çünkü insan egosu bir mazlumun acı çekmesine göz yumabilirdi ama o ve onun gibileri kollayan bir Yaratıcı vardı.

Son Güncelleme: Cuma, 08 Ağustos 2014 07:17

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

AVDA KAZANILAN DOST
Başkurt ve Kazak Türklerinin Kozı Körpeş Bayan Suluv Destanı, 120 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün5063
mod_vvisit_counterDün7806
mod_vvisit_counterBu Hafta5063
mod_vvisit_counterGeçen Hafta76275
mod_vvisit_counterBu Ay22375
mod_vvisit_counterGeçen Ay249271
mod_vvisit_counterToplam20141024

Şimdi: 64 misafir var.
IP: 34.200.243.114