Tolstoy Diyor ki :

Güzel olan sevgili değil, sevgili olan güzeldir.


İnanç Kasılmaları

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta
 
İnanç kasılmalarımızda neler var? Neler insanın inancını zedeler? Sıradan ama zorunlu olduğunuz bir durumda neleri gözden çıkarabilirsiniz? Anlarsınız ki sıradan bulduklarınız sıradan değilmiş meğer.
 Açlığın tanımını yapmak gibi bir şey. Ölümün ötesindekileri merak ederiz de ölümün öncesindekileri merak etmeyiz çoğu zaman. İnanç olgusu durdurur bizi. Deriz ki Allah var. Oysa sandığımız kadar kolay değildir ölüm. Çoğu kez zaten yaşarken ölürüz. Bir cümle, bir sözcük bıçak gibi batar göğsünüze, madden değil ama manen en değer verdiğiniz şeyleri satmak zorunda kalırsınız,sözünüzde duramamışsınızdır, emaneti sahibine teslim edememişsinizdir, borcunuzu vaktinde ödeyememişsinizdir,  iftiraya uğramışsınızdır, İlahi adaletten bekledikleriniz gerçekleşmemiştir... daha akla gelebilecek pek çok şey.
 Kuran baştan sona inananlar için vaadlerle ilgili,inanmayanlar içinse azapla ilgili ayetlerden söz eder.Bu perspektifte çıkarımlar yaparız kendimize. Güveniriz, itimat ederiz, her olayda, çilede, dertte, hüzünde, sevinçte, mutlulukta, O'ndan bir iz ararız.
 ''Kendilerine ayetlerimiz geldikten sonra inkar edenler ...'' diye başlayan ayeti anlayabilmemiz için gelen ayetlerin gerçekliğine ve Allah'ın sözünde duruşuna tanık olmamız gerekir. İşte inkar sözcüğü buna rağmense anlam kazanır. Gazap nankörlükle, beklentilerimize cevap bulduktan sonra cevap vereni reddetmemizle şiddetlenir. 
 Örneğin: ''Rızkınızı ben veririm.'' diyor Allah. Net ve kesin bir ifade. Şöyle olursanız, böyle yaparsanız demiyor. Net: 'Rızkınızı ben veririm.' Sonrasında bu rızkı kazanmak için çaba ve efor sarfediyorsunuz. Ama rızkınızı vermiyor. Ne yapacaksınız* Bu ayete inanmaya devam edebilir misiniz? Ya da doğruluğundan emin olabilir misiniz? 
 Çoğu zaman insanları ateist , deist gibi inanç kasılmalarına götüren bu tür durumlar. -Kuranla kendini sorgulamayanlar için değil sözüm, tamamen Kuran'a bağlı sorgulayanlar için- Çünkü inanç hassas bir konu söyleyeceğiniz bir tek söz, sizi imana da getirebilir, imanınızdan da edebilir? Bence burada insanın söz ve eylemleri kadar, inanan bir insanın Allah'ın sözlerinde de eyleme yönelik altını çizeceği, emin olduğu için daha bir sımsıkı sarılacağı güvene ihtiyacı var. 
 Demek oluyor ki Allah'la olan bağımızı güçlendiren yalnızca içgüdüsel reflekslerimiz değil, aynı zamanda dünyevi anlamda da akli çözümlere ihtiyacımız var.
 Allah'a sınırsız inanan bir insan açlıktan ölmüşse ya da başına çok büyük felaketler gelmişse; ya inancından ya da Allah'ın varlığından şüphe duymanız kadar normal ne olabilir? O zaman inancı zedeleyen bu tür durumlarda inkar insanı küfre ne kadar taşır? Allah'ın bir bildiği varsa Allah'ın bu insana ya da çevresindekilerin bu saptamasına bakış açısı ne olur?
 Ben İlahi adaletin İlahi bulduğumuz varlıkla özdeşleşmesinden yanayım. Çünkü ya maddenin derinliklerinde yok olup gideceğiz ki o zaman adalet mefhumundan bahsetmemiz anlamsız-çünkü her halükârda her insan üç aşağı beş yukarı acı yaşıyor bu dünyada- ya da hem bu dünyada hem de ahirette Kuran'da Allah'ın vadettiği huzuru yaşayacağız. Bunun başka bir yolu yok.
 Çünkü inancımızın da sevgimiz, güvenimiz, saygımız kadar pekişmeye ihtiyacı var.

Son Güncelleme: Pazartesi, 11 Ağustos 2014 21:11

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

AVDA KAZANILAN DOST
Başkurt ve Kazak Türklerinin Kozı Körpeş Bayan Suluv Destanı, 120 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün5173
mod_vvisit_counterDün7806
mod_vvisit_counterBu Hafta5173
mod_vvisit_counterGeçen Hafta76275
mod_vvisit_counterBu Ay22485
mod_vvisit_counterGeçen Ay249271
mod_vvisit_counterToplam20141134

Şimdi: 69 misafir var.
IP: 34.200.243.114