Bacon Diyor ki :

Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır...


Haydi Metin OL

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta
 
 
Balkonda muhabbet ediyoruz, saatler bir sonraki güne hazırlanıyor.Birden havlayan bir köpek sesi ve miyavlayan bir yavru kedi sesiyle irkiliyoruz. Kızım bağırıyor:
-Anne köpek kediyi ağzına almış,boğuyor!Çevreden gelen birkaç kişi köpeği oradan kovuyor. Yavru kedi inlemeye devam ediyor.Balkondan, yirmi-otuz metre uzakta onu karanlıkta seçmeye çalışıyoruz. İnsanlar öylece bırakıp gidiyor. Çok geçme...den köpeklerin sayısı birken iki oluyor.Kızım infialde:
-Gidip alacağım, bak parçalayacaklar, diyor. O sırada karşıdaki apartmandan misafirlerini yolcu eden insanlar merakla, ellerinde el fenerleri kediye yaklaşıyorlar.Kızıma:
-Bak, gitmene gerek yok, ilgileniyorlar, diyorum.Onun umurunda bile değil, üzerini değiştirmeye devam edip, fırlıyor dışarıya.Ben balkondan takip etmeye devam ediyorum. Ama ne yazık ki yardım ederler diye düşündüğüm insanlar da öylece bırakıp gidiyorlar kediyi.Dolunay apartmanın kapısından fırlıyor,kedinin yanına gidip oturuyor. Eline alamıyor.
-Kızım ne oldu,nasıl durumu? diye sesleniyorum.
-Çok korkmuş, yaklaşınca tıslıyor.Oalacağı yok, kendi başına üstesinden gelemeyecek. Elime sütü bir de içine koyacağım kavanozun kapağını alıp, gidiyorum yanına.
-Burada kalamaz, madem iş başa düştü bunu apartmanın içine taşıyalım, diyorum.
-Ama saldırıyor, nasıl alacağız elimize? Evden bir bez getir, onunla tutalım.Bluzumun üzerine geçiriverdiğim gömleği çıkarıp uzatıyorum. Nedense çok şaşırıyor.Ama gömlekle de çok zor, o sırada yoldan birkaç delikanlı geçiyor, onlardan rica ediyorum. İçlerinden biri apartmanın içine kadar getiriyor.Kedi can havliyle bağırmaya devam ediyor. Belli ki orada da bırakamayacağız. Dolunay yalvarmaya devam ediyor:
-Anne, n'olur içeriye alalım.
-Tamam, diyorum, git getir.
Benim korkum bit, pire gibi bize zarar verecek şeyler taşımasında. Çünkü kedi bakmanın ne olduğunu çok iyi bilirim. Yıkamamız gerek, tahmin ettiğim gibi çok kirli ve uçuşan bir şeyler var üstünde. Artık bize güveniyor.kendini bize bırakıyor. Dört beş kere yıkıyorum. Rahatlamış görünüyor. bağırmaları, tıslamaları geçiyor.Bir kabın içine bez yerleştirip uykuya bırakıyorum. sabaha kadar balkonda deliksiz uyuyor.Ama ne su ne de süt içmesini biliyor, ağzına zorla verdiğimiz halde bir şey içmeye yanaşmıyor.
-Böyle olmaz Dolunay'cığım, halen pire var, buna bir çare bulmamız gerekir, diyorum. Arkadaşlarını arıyor, pire ilacının hayvanı öldürebileceğini söylüyorlar.Yine iş başa düşüyor. Gidip marketten sinek ilacı alıp geliyorum.Ağzını burnunu uzaklaştırıp bütün vücuduna bu ilaçtan sıkıyorum. Sonra da yine dört beş kere yıkıyorum. Kedi bu durumdan çok mutlu. her seferinde biraz daha rahatlayıp derin bir uykuya dalıyor. Ama bu kez farklı pireler suyu görünce hemen yok oluyor ama birkaç tane kene var ki onlar beni çok uğraştırıyor. Sonunda kızıma:
-Bu böyle olmaz, onu doğal ortama bırakmak zorundayız. Hiçbir şey içmiyor ve üzerindekilerle baş etmem mümkün değil.Ölürse vicadan azabı duyarız, bu bizi çok üzer. Tüyleri artık pırıl pırıl parlıyor, canlanıyor ama benden bu kadar, dinlenmiş, kendine gelmiş oldu. Bulduğumuz kaldırımın hemen yanındaki evin bahçesinde annesi olabilir. Oranın demir kapısından onu bırakıp gel.
Çaresiz razı oluyor.Yine aynı saatlerde bahçe demirinden içeri bırakıyor. Adını Nutella koymayı düşündüğü kedi ellerinden kayıp gidiyor.Ve öğreniyor:Doğa ne kadar acımasızsa insan da o kadar acımasız. Elini attığın her şey sorumluluk istiyor.ben de anlyorum ki elinde fenerle kediye bakıp giden insanlardan farklı vicdan sahibi bir kızım var. Sıkıntısını ben mi çektim? Onun öğrenmesi ve varlığını ifade edebilmesi için buna değer.

Son Güncelleme: Salı, 12 Ağustos 2014 20:11

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

KAYADAKİ KURT
Göktürklerin Ergenekon Destanı, 80 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3396
mod_vvisit_counterDün6687
mod_vvisit_counterBu Hafta16203
mod_vvisit_counterGeçen Hafta44274
mod_vvisit_counterBu Ay49867
mod_vvisit_counterGeçen Ay149815
mod_vvisit_counterToplam19919245

Şimdi: 91 misafir var.
IP: 3.235.238.217