Oruç Baba Der ki:

Ellerimin ne kadar soğuk olduğunu söylediğinde onun beni, benim de onu sevmediğimi anladım. Çünkü eğer ortada bir kusur varsa; yanmayan ateş kadar, ateşi yakamayan da kusurludur.


Disiplin

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

altOtuz yılı aşkın mesleki tecrübemle disiplin-özgürlük-kendine güven-sosyallik ve ahlak gibi konuları sorguluyorum. Hiçbir zaman asık yüzlü bir disiplin anlayışından yana olmadım. Hatta ‘’disiplin’’ sözcüğünü biraz baskıcı ve katı buldum ama kurallara uyulmasından yanayım. Kuralların olmadığı sosyal bir anlayışta başıboşluk ve düzensizlik vardır. Mutlaka açık verir, eninde sonunda karmaşa doğar.

 

O halde ‘’kural’’ların mantık süzgecinden geçirildikten sonra yürürlüğe girmesi gerekir. Sırf baskı yapmak, egemen olmak, ‘’ben’’ olgusunu ortaya çıkarmak için konulan kuralların sonu hüsrandır. Çünkü isyana açıktır, bir gün zincirleri kırıp baskıdan kurtulmak isteyenler için, çiğnenen kurallar haline  dönüşmeye mahkumdur.

Örneğin, çalıştığınız kurumda mesai saatleriniz bellidir. Zamanında işyerinde olmak kuraldır ve mantıklıdır. Elinizde olmayan bir nedenle istismarsız bir gecikme affedilir, telafi edilebilir ama bunu alışkanlık haline getirmişseniz çalıştığınız kurum felce uğrar. Ya da çalıştığınız kurumda çalışma alanınız bellidir. Belirlenen alanda değilseniz o boşluğu dolduracak yönetim ve infial olacaktır.

Oysa gelişememiş ülkelerin ortak çatısında sabah gittikleri işyerlerinde zamanının büyük bir bölümünü oturarak geçiren o kadar çok insan vardır ki mantıkla, iş ahlakıyla izah etmek mümkün değil. Üstelik görevini yapan, sorumluluğunu bilen insanlara bu insanların eleştirileri, engelleri, çelme takma istekleri cabası. Neden? Çünkü bu insanların görevlerini yapmış olmaları onların görev yapmadıklarının izahı. Garip, bazen de abesle iştigal.

Örneğin bir öğretmenin öğrencileriyle özelini paylaşması ne kadar garipse, bir amirin çalışanlarını özel hayatını anlatarak meşgul etmesi de o kadar gariptir. Bu tür ilişkilerde hele menfaat varsa zaten açıklanabilir hiçbir yanı yoktur.

Şöyle mi demeliydim: Doğru ve akli kural- görev ve sorumluluk anlayışını istismar etmeyen bir özgürlük-kendine güven-etik ve ahlaki bir bakış açısı-sosyallik…

Son Güncelleme: Cuma, 29 Ağustos 2014 22:31

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

İKİZ KARDEŞLER
Özbek Türklerinin Erali Şirali Destanı, 110 Sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün544
mod_vvisit_counterDün4500
mod_vvisit_counterBu Hafta12117
mod_vvisit_counterGeçen Hafta32083
mod_vvisit_counterBu Ay101205
mod_vvisit_counterGeçen Ay236082
mod_vvisit_counterToplam18199771

Şimdi: 106 misafir, 3 bots var.
IP: 35.172.195.49