Aristo Diyor ki :
 
Her insan öfkelenir, bu kolaydır; fakat tam adamına, tam ölçüsünde,tam zamanında, tam yerinde ve tam usulünde öfkelenmek, ne herkesin kudretindedir, ne de kolaydır.


DÜRÜSTLÜK

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

DÜRÜSTLÜK

Dürüstlük pahalı bir mülktür, ucuz insanlarda bulunmaz. Mevlâna

 

Ne yazık ki bu kavram sadece dillerde kalmış, yeterince uygulama safhasına erişememiştir. İnsanlık tarihi boyunca bu kavram, belki de tarihin akışı üzerinde oldukça önemli bir rol oynamıştır. Günümüzde de insanlığın başlıca ihtiyaç duyduğu bu konu üzerinde, biraz düşünmekte yarar var sanırım.

Büyük Türkçe Sözlükte dürüstlük: “Doğruluk” olarak tanımlanmaktadır. Dürüstlüğe, yaşamımızda ne kadar önem veriyoruz acaba?  Dilimizden hiç düşürmediğimiz bu kavramı, istediğimiz gibi eğip, bükerek kendi davranışlarımıza uydurmaya çalışıyoruz. İstisnasız hepimiz, az veya çok, dürüstlükten uzaklaşıyoruz. Prof. Dr.Üstün Dökmen’in televizyonda yayınlanan “Küçük Şeyler” isimli programlarından birini bu konuya ayırması; ve, verdiği nefis örneklerden esinlenerek, ne ölçüde dürüst olduğumuzu irdelemeye çalışalım.

Hepimizin dürüstlük anlayışları çok, ama çok farklı. Bizler, sanki dürüstlüğü de bir sınıflamaya tabi tuttuk. Maddi açıdan  şu kadar değerin üzerinde olursa, dürüstlükten bahsedemeyiz demeye başladık. Halbuki bir kuruş ile, trilyon arasında hiçbir fark yok. Bizler, parasal değeri  az olduğu zaman yaptığımız dürüst olmayan bir davranışı, gayet normal karşılıyoruz; en ufak bir rahatsızlık hissetmiyoruz. Hemen hemen hepimiz böyle bir yaklaşım içerisindeyiz.  Büyük miktarda parasal yolsuzluk yapanları medyada izlediğimiz zaman, hemen: “ Vay namussuz, ammada hortumlamış” diye feryat ediyoruz âdeta. “Prof. Dökmen’in ifadesi ile bizler de hortumcuyuz bir çeşit: Tek farkımız hortumun büyüklüğü: Bizim hortumumuzun adı pipet.” Hani gazoz, kola, içerken şişemize soktuğumuz küçük borucuk var ya; işte o! Bizim yaptığımız pipet boyutunda olunca hoş karşılanıyor, ama, pipet büyüyüp, hortum halini aldığı zaman hemen göze batıyor. İşte hâlimizin dramatik tablosu!.

Hepimizin ortak yaşadığı bu devlet, ancak  topladığı vergilerle ayakta kalabilmekte ve halkına gerekli hizmetleri bu vergilerle yerine getirebilmektedir. Ancak burada da devlete vergi vermek konusunda oldukça isteksiz görünüyoruz ne yazık ki. Vergi vermemek için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz. Vermek zorunda kalınca da yasaların tüm boşluklarından yararlanıp, vermemiz gerekenin en azını vermekle yetiniyoruz. Sadece çalışanlar değil, hepimiz, alışveriş yaparken dahi vergi kaçırmaya çalışmıyor muyuz? “Fiş veya fatura” almayarak bizler de bir anlamda bu işe ortak oluyoruz. Ama hemen geçerli bir sebep uydurarak, dürüstlüğümüze laf söyletmiyoruz.

 Bizler, dürüstlük kavramını genellikle maddi konularla sınırlandırıyoruz. Dürüstlük sadece maddi  konularla ilgili değil, hayatın her alanında yer alır. Bunlardan biri: “Yalan “ olup oldukça sık başvurduğumuz bir yöntemdir ( Yalan konusu; “Beyaz yalanlar, Pembe yalanlar, Siyah yalanlar” isimli yazımızda detaylı olarak işlenmiştir.). Olduğundan farklı görünmek de, dürüstlükle bağdaşmaz. İçimiz başka, dışımız başka! Olduğumuzdan farklı görünmek için çok çaba sarfediyoruz. Yüzümüze maske takmak, o denli sıradanlaştı, normalleşti, yaygınlaştı ki pek önemi kalmadı. Artık, tüm benliğimizle, bedenimizle bambaşka bir kişilik sergileyebiliyoruz. Hepimiz aynı durumda olduğumuzdan, sözlerimizin de bir değeri kalmadı. Bu konuda o kadar ustalaştık ki, şaşırmamak elde değil.

Hele hele, “ Nabza göre şerbet  verme”de üzerimize yok: “Kimin arabasına binerse, onun türküsünü çağırır,” diye bir deyimimize uygun olarak. Bukalemun,  nasıl bulunduğu ortama uymak için renk değiştiriyorsa, bizler de hemen farklı bir kişiliğe dönüşüyoruz. Hele bir de çıkar söz konusuysa eğer, hiçbir sınır tanımıyoruz: Yağcılık, yalakalık, evet efendimcilik, iki yüzlülük…gibi sıfatlar hiç yabancımız değil.

Eskiden yüzümüz kızarırdı. Utanma duygusu körelince, yüz kızarma olayı da tarihe karıştı. Bir sorun bakalım kendinize: Utandığı için yüzü kızaran bir insan görmeyeli ne kadar zaman geçti? Bırakın utanmayı, yüzü kızarmayı; yaptığı dürüst olmayan bir davranışımız ortaya çıktığı zaman, gayet pişkin pişkin gülüyoruz artık. Utanan tek canlı varlık biz insanlarız diye övünüyorduk eskiden. Sanırım utanan o tek canlı varlık da yok artık

Yazımızın  başında tarihin  akışında dahi dürüstlüğün etkili olduğundan bahsetmiştik. Maalesef ülkelerin yöneticileri (kral, padişah, diktatör, başkan, cumhurbaşkanı, başbakan…) dürüst davranmayarak savaşlara, katliamlara neden olmuşlardır. Tarihte bunun sayısız örneklerini görmek mümkündür. Hatta günümüzde de ülkelerin  dürüst olmayan davranışlarını ve bu davranışları nedeniyle, binlerce insanın öldüğünü gözlemlemek olağan hâldedir: Örnekleri her gün medyada. İnsanlık tarihinin yazımında, başlıca etkenlerden biri de, dürüstlük olsa gerektir sanırım.

Sonuç olarak: “Dürüstlük pahalı bir mülktür, ucuz insanlarda bulunmaz.” diye bize asırlar öncesindenseslenen Mevlâna’ya parelel olarak,yaşamımızdan dürüstlük kavramını  çıkarıp attık. Ama, dürüstlüğün çok büyük erdem olduğundan bahsetmekten de geri kalmıyoruz ne yazık ki. Dürüstlüğü hep karşı taraftan bekler olduk. Dürüst yaşamak bu kadar zor mu? Herkes böyle davranıyor;  ben enayi miyim diye içimizden düşünmekten vaz geçmenin zamanı gelmedi mi? Önce, minicik dahi olsa dürüst olmayan bir davranışı yapmayarak, yalan olan bir sözü söylemeyerek işe başlamak, bu işin temel noktası gibi görünüyor. Dürüst davranmaya başladığımız zaman, iç huzurumuza kavuştuğumuzu hissettikçe, değişimin hızının da arttığını göreceğimizden şüpheniz olmasın. Değişimi başkalarından beklemekten vazgeçerek, değişimi önce  kendimizden başlatmaya ne dersiniz

.

 

Son Güncelleme: Perşembe, 27 Kasım 2014 19:20

 

Destan Romanlar

Kırk Kahraman Kız
Karakalpak Türklerinin Kırk Kız Destanı, 110 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün610
mod_vvisit_counterDün10577
mod_vvisit_counterBu Hafta35815
mod_vvisit_counterGeçen Hafta33116
mod_vvisit_counterBu Ay114961
mod_vvisit_counterGeçen Ay249870
mod_vvisit_counterToplam21219379

Şimdi: 41 misafir var.
IP: 18.204.42.98