J.J.Rousseau Diyor ki:

Sıradan bir kadın nazarında,her erkek daima erkektir;ama kalbinde sevgi olan bir kadın için,aşığından başka erkek yoktur.


Rusya Savunma Bakanı Tuvalı bir Türk

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

alt

 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoygu Tuvalı bir Türk!.. Daha doğrusu Tuvalı bir baba ile Rus bir anneden dünyaya gelmiş bir asker, siyasetçi ve devlet adamı… Dokuz dil bilen, birçok dış görevde bulunan, ülke içindeki çalışmaları ile Rusya’nın kahramanı seçilen dahi gibi bir adam. İki çocuk babası olduğunu da ekleyelim.

Rusya’nın, her ne kadar eninde sonunda parçalanması; yüzyılın sonuna kalmadan şimdiki gücünü büyük ölçüde yitirmesi kaçınılmaz olsa da günümüzde güçlü bir devlet olduğu malûmunuzdur. Zira yayılmacılıkla/sömürgecilikle (imperialism) çıktığı yolda diğer halklara mensup insanları kullanmasını, yetişmiş insan gücünden azamî (maximum) ölçüde faydalanmasını bilmektedir. Mete Han, Bilge Kağan, Attila, Cengiz Han, Timur, Osmanlı da böyle yapmıyor muydu haddizatında?

Celâleddin Harzemşah, Cengiz Han, Timur Han, Karamanoğlu Mehmet Bey, Gâzi Giray Han, Uzun Hasan, Şah İsmail Safevî, Afşar (Avşar) Nadir Şah da Türk'tü!.. Kıpçak ve Çerkez kısmen de Oğuz (Türkmen) birlikteliği ile kurulmuş olan Memlûklar ha keza!..Hepsinin yolu bir şekilde Anadolu ile kesişti. Kimisi ele geçirmek istedi, kimisi gönül bağı kurdu, kimisi bağlandı. Kırım, Cezayir, Doğu Türkistan gibi!..

Sorun şu ki: Biz ne kadar Türk'üz?!. Dilimize, tarihimize, coğrafyamıza (vatan), bizden olanlara ne kadar sahip çıkıyoruz?!. Boraltan faciasını nasıl unutabiliriz ki? Dün, Bulgaristan’daki soydaşlarımızı kendi topraklarında koruyamadık. İşin kolayına kaçarak, Anadolu’ya topladık. Demokrasiye geçen Bulgaristan’da nüfusun % 40’ı Türk olacakken bu oran yarıya düştü. Suriye’de, Türkmenlerin başına gelenleri görüyorsunuz. Yahudîsinden, Beyaz Rus’una kadar herkese sahip çıkan bizler, kendi canımız, kanımız, insanımız söz konusu olduğunda vicdanî körlüğe, sağırlığa tutuluyoruz.

Peki ama bizler ne zaman tarihî birliğimizi, beraberliğimizi, bütünlüğümüzü sağlayıp; "bir, iri ve diri" olacağız?!. Ne zaman Gâzi Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1933 akşamı “Bugün Sovyet Rusya dostumuzdur, komşumuzdur, müttefikimizdir. Devlet olarak bu dostluğa ihtiyacımız var. Fakat yarın ne olacağını kimse bilemez. Tıpkı Osmanlı İmparatorluğu gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan İmparatorluğu gibi parçalanabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler, avuçlarından sıyrılabilir. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte o zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir. Bizim bu dostumuzun (Sovyetler) yönetiminde dil bir, inanç bir, öz bir kardeşlerimiz vardır. Onları arkamıza almaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir, hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanırlar? Manevi köprülerini sağlam tutarak... Dil bir köprüdür, inanç bir köprüdür, tarih bir köprüdür. Bugün biz bu toplumlardan dil bakımından ayrılmış, çok uzağa düşmüşüz. Bizim bulunduğumuz yer mi doğru, onların mı? Bunun hesabını yapmakta fayda yoktur. Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli. Tarih bağı kurmamız lazım. Folklor bağı kurmamız lazım. Dil bağı kurmamız lazım.” sözleriyle ortaya koyduğu ülkünün (ideal); açıkladığı vasiyetin gereğini yapacağız? Dahası biz ne zaman kendisine vedaya gelen Japon elçiye hitaben “Bir gün mutlaka tüm Türk devletleri ile Çin seddinde buluşacağız” diyen Atatürk’ün yolundan gideceğiz?

Sâhi, Türk Cumhuriyetleri Birliği kurulsa kıyamet mi kopar?!.

Aziz Dolu Atabey

 

 

 

Son Güncelleme: Cumartesi, 02 Temmuz 2016 16:47

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Kırk Kahraman Kız
Karakalpak Türklerinin Kırk Kız Destanı, 110 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün5194
mod_vvisit_counterDün8516
mod_vvisit_counterBu Hafta31879
mod_vvisit_counterGeçen Hafta58917
mod_vvisit_counterBu Ay31879
mod_vvisit_counterGeçen Ay290884
mod_vvisit_counterToplam19751442

Şimdi: 73 misafir, 5 bots var.
IP: 18.232.38.214