Aristo Diyor ki :
 
Her insan öfkelenir, bu kolaydır; fakat tam adamına, tam ölçüsünde,tam zamanında, tam yerinde ve tam usulünde öfkelenmek, ne herkesin kudretindedir, ne de kolaydır.


Ne Olacak Bu Türkiye'nin Hâli

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta
 
alt

Ne Olacak Bu Türkiye’nin Hâli

 

Efsânede anlatılanlar doğru ise, içkinin ana vatanı Anadolu toprakları imiş. ŞÃ¶yle ki bir tarım ülkesi olan Hititlerde çiftçilerin ürettiği ürünlerden 10'da 1 pay hükümdara yani devlete ayrılırmış. Osmanlı'daki öşÃ¼r vergisinin kökeni taa o yıllara dayanıyor anlayacağınız. Neyse hükümdar da, bu elde ettiği gelirle asker, memur vs. besler; yol, köprü neyim yaptırırmış.

 

Yine böyle vergilerin toplandığı bir gün çiftçilerden kimi buğday, kimi arpa, kimi soğan, patates filan getirmiş. Bir çiftçi de ürettiği yaş üzümlerin 10'da 1'ini koymuş ortaya. Görevliler ne yapalım, ne edelim derken biri mahzendeki toprak fıçılara koyma fikrini ortaya atmış. Böylelikle sorun da çözülmüş.

 

Gel zaman, git zaman; bir gün, mahzen kapısında nöbet tutan askeri meydanda kendinden geçmiş bir halde bağıra çağıra şarkı söyleyip; dans ederken bulmuşlar. Gariban Anadolu çocuğu ne subay takıyormuş, ne hükümdar... Ne sopaya “eyvallah” diyormuş, ne de kova kova suya... Uzatmayalım; bir gün sonra kendine gelince olanı biteni anlatmış. İşte susadım idi; nöbet yerimi de bırakıp gidemedim idi; mahzende bulunan fıçılardaki sudan içtim idi falan filan demiş. Sonrasını tahmin edersiniz. Millet dayanmış fıçılara!..

 

Ha, bu arada öyle her okuduğunuza/duyduğunuza da sorgusuz-sualsiz inanmayın. Demin patates demiştik ya hani; patates bitkisi Avrupalıların, Amerika'yı keşfinden sonra geldi bu topraklara!.. Tıpkı elmanın (Macarlar “alma” der bu arada) Altaylardan geldiği gibi!..

 

Rakıyla ilgili bir anı: -Anlatılanlar doğru ise- Fidel Castro'nun Türkiye ziyaretinde, kendisine "rakı" ikrâm etmişler. Bir bardağı devirince ağzından çıkan ilk söz ne olmuş dersiniz?

--Ne olacak bu Türkiye'nin hâli!..

 

Aziz Dolu Atabey

Serik-13.12.2015 Pazar

~ ~ ~

KarikaTürk..

http://www.facebook.com/groups/karika.turuk/

 

Son Güncelleme: Salı, 27 Şubat 2018 14:08

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

ÇANAKKALE İÇİNDE
Türkiye Türklerinin Çanakkale Destanı, 128 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2669
mod_vvisit_counterDün3938
mod_vvisit_counterBu Hafta21422
mod_vvisit_counterGeçen Hafta32421
mod_vvisit_counterBu Ay119512
mod_vvisit_counterGeçen Ay201974
mod_vvisit_counterToplam20844989

Şimdi: 34 misafir var.
IP: 3.238.184.78