J.J.Rousseau Diyor ki:

Sıradan bir kadın nazarında,her erkek daima erkektir;ama kalbinde sevgi olan bir kadın için,aşığından başka erkek yoktur.


Türkiye’yi Ve Dünyayı Anlamak

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta


Kaşgarlı Mahmut, Divan-ı Lügat’it Türk adlı ölümsüz eserinde “Soyunu bilmeyen nesilden, güçlü bir gelecek inşa etmesini beklemek hüsran olur.” demiş yüzyıllar önce. Dinciler (namı diğer İslâmcılar) ise, Türk tarihini 751 yılından başlatma takıntısından kurtulamadılar gittiler ne yazık ki. O da kerhen… Millî Nizam, Millî Görüş derken Türkiye’nin geldiği noktaya bir bakın. Bu durumda “Millî olmak için değil, Türk olmak için milliyetçi olmalıyız.” diyen Peyami Safa’ya hak vermemek elde mi? Hem “Osmanlıyız!” diyenlere de sormamız gerekiyor “Osmanlılar kimdi?” diye. Öyle ya, Osman Gâzi, cami avlusuna bırakılmadığına göre!.

Bizim ülkenin sivri akıllı dincileri, bu ülkeyi ve ülkenin gerçeklerini “PKK, ABD’nin petrol bekçisidir.” diyen Fidel Castro kadar bile tanıyıp, anlayamadılar ne yazık ki. Pabuç değiştirir gibi fırka (party) değiştiren bir AKP’li kalkmış ne diyor? ‘Evet’ çıkınca terör bitermiş. Bu sözden ne anlarsınız? Akıl tutulması mı, aba altından sopa göstermek mi? Bize kalırsa çaresizlik!.. Pisagor’un da dediği gibi; “Budala, konuşması; akıllı, susması ile bilinir.”miş. Peki, Pisagor da kim? Soyu, Etrüsk Türklerine dayanan bir bilgin (filozof).. Gidin, araştırın!.

Obama gitti. Onu bir Malcolm X, bir Django sanan dincileri kırık kalpleriyle baş başa bırakarak. Süleymaniye’nin dili olsa da bir konuşsa!.. Aslında Barack Hüseyin Obama bir kurguydu. Yahudi Barack, Müslüman Hüseyin ve Afrika-Avrupa kırması Obama ile Ortadoğu’yu ve Afrika’yı yeniden şekillendirmek, yapılandırmak istediler. Bölge ülkeleri özellikle de Türkiye ve İran bu dönüşüme yanaşmayınca, bu kez yeni başkan Trump’la “I’m sorry!/Affedersiniz!” deyip, bir başka kurguya (plan) geçecekler. Yüzyıllardır dışlayıp durdukları Ortodoks Rusya’yı yanlarına çekebilirlerse tabi. Gel de bu durumu, bu kurguyu yarım akıllı BOP’çulara anlat!.

Malcolm X demişken… “Bazı ölülerin sesi, yaşayanlardan daha gür çıkar.”  diyor Afrika kökenli insan ve de Müslüman kardeşimiz. Mesela? Gâzi Mustafa Kemal Atatürk gibi!. Bu ülkeyi, bu milleti en iyi anlayanlardan biri ve belki de birincisi Gâzi Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. Türkiye’yle, Ortadoğu’yla, Sovyetlerle, Batı Dünyasıyla ve daha birçok alanda ve mesele hakkında neredeyse yüzyıl önce söyledikleri günümüzde birer birer karşımıza çıkmaktadır. Öyle ya, başka kim olacaktı? Ülkeyi kurtaran o, devleti yeniden yapılandıran o, cumhuriyet yönetimine geçen o... Sözün kısası (vel’hâsıl-ı kelâm) adam gibi adam o!.

Demokrasinin nimetlerinden sonuna kadar istifade ettiklerini, semirdiklerini dahası güç zehirlenmesine bağlı, beyin zedelenmesi yaşadıklarını gözlemlediğimiz AKP’lilerden isteğimiz, beklentimiz (temenni) Türkiye’nin ve dünyanın gerçeklerini iyi tanımaları, anlamaya çalışmaları en azından bunun için çaba harcamalarıdır. Zira lâfla peynir gemisinin yürümeyeceği hele hele Müslüman Kardeşler (İhvan’ul Muslimin) romantizmi ile, ayakları yere basmayan dış politika serüvenleri ile bu güzel ülkenin yönetilemeyeceği dahası mirasyedi veletler gibi har vurup, harman savurmalara dağ gibi bütçe olsa yine de dayanmayacağı açıktır. Hele de siyaset bilimi Sergüzeşt-i Âli Bey romanı hiç değildir.

Son tahlilde Türkiye’nin, ayrılıkçı terörle ilgili sorunları vardır. Türkiye’nin, iktisadî (economic) sorunları vardır. Türkiye’nin, eğitim sorunları vardır. Türkiye’nin, kadrolaşmaya dayalı iyi yönetilememe sorunları da vardır. Özellikle kadrolaşma sorunlarına çözüm bulunması gerekmektedir. Sözde dinci/İslâmcı akımdan (ekol) gelen, geldiğini iddia eden AKP’li zevat, Hz. Osman döneminde başlayan Emevî kadrolaşmalarının nelere mal’olduğunu, ne gibi acıların çekildiğini en önemlisi de -başta Araplar olmak üzere- İslâm’ı ve Müslümanları nasıl paramparça ettiğini iyi anlamalıdırlar. Bunun için de okumalı, okuduklarını sorgulamalı ve -Kur’an-ı Kerim’den ilhâmla- düşünmelidirler. Aksi hâlde, şeytanı bol Selefîlerin içine düştüğü acınası durumla karşı karşıya kalırlar. Öyle ya, Türkistan’ın ve dahi Türk Dünyası’nın büyük âlimi İmam Mâturîdî’nin de dediği gibi; “Düşünmemeyi telkin eden bütün hisler şeytan işidir.”

Bizden söylemesi!..


Aziz Dolu Atabey

https://twitter.com/azizdolu


Son Güncelleme: Salı, 21 Şubat 2017 12:24

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

ÇİZMEDEN ÇIKAN ÇOCUK
Tatar Türklerinin Edigey Destanı, 110 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün115
mod_vvisit_counterDün35659
mod_vvisit_counterBu Hafta115
mod_vvisit_counterGeçen Hafta57868
mod_vvisit_counterBu Ay115
mod_vvisit_counterGeçen Ay197094
mod_vvisit_counterToplam20725592

Şimdi: 53 misafir, 2 üye var.
IP: 34.236.245.255