Oruç Baba Der ki:

Ellerimin ne kadar soğuk olduğunu söylediğinde onun beni, benim de onu sevmediğimi anladım. Çünkü eğer ortada bir kusur varsa; yanmayan ateş kadar, ateşi yakamayan da kusurludur.


Şehr-i Ramazana Dair(1)-Necati Dilek

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta
 
 
                Huzurun en ulvi adıdır derler ramazan için. O geldi mi gönüllere huzur, hanelere bereket,çocuklara sevinç gelir.Ona erişen kul ne şanslıdır ki, bir daha o manevi iklimi doyasıya yaşayabilecektir.Bu akşam mübarek ramazan ayı, on bir ayın sultanı, başlıyor. Akşam ilk teravih namazı, gecesinde de ilk  sahurumuzu eda etmiş olacağız.Nasip olursa yarın da ilk orucumuza niyetlenmiş olacağız. Bizi bu mübarek ramazan ayına kavuşturan Rabbime binlerce kez şükürler olsun.
                 Yalnız bu mübarek aya kavuşmak yetmez bir müslümana. On bir ayın sultanı,değerli misafirimizi, iyi ağırlamak lazım. Çünkü bu ayın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluştur.Sayılı günleri her yönüyle iyi değerlendirip kazancımıza kazanç katmak bizim elimizdedir.Bunun için ne mi yapmalıyız? Öncelikle ramazanın coşkusunu, onun sevincini tüm benliğimizde hissetmeli, ona göre davranmalıyız.Bu ayda yaptığımız ibadetlerin değeri daha fazladır. Hele ki bin aydan daha hayırlı olan gecey-i kadrin bu ayda olduğunu düşünürsek bu ay bizim kazançta tavan yaptığımız bir ay pekala olabilir. Üzerimize farz olan oruçlarımızı layıkıyla tutmaya özen gösterelim, gözümüzün nuru ve bizim kurtuluş reçetemiz olan namazlarımızı da huşu içinde eda etmeliyiz. Fakat ramazan sadece oruç ve namazdan ibaret değildir. Tevbe kapılarının sonuna kadar açıldığı bu mübarek gün gecelerde bol bol tevbe istiğfar etmeli,insanlara karşı daha merhametli ve daha nazik olmalıyız. Kalp kırmaktan sonuna kadar kaçınmalı, nice gönüller kazanmaya gayret göstermeliyiz.
                 Kim bilir, belki bu ayda kazandığımız bir gönül bizim kurtuluşumuza vesile olur.Niyetimiz cehennem ateşinden kaçmak,cennet-i alaya girmeye çalışmak olsun hep. Bunun için kulluk vazifelerimizi tam olarak yapmaya çalışmayalım, yapalım.Mübarek ramazan ayının en büyük emaresi olan orucu sadece  midemize değil; elimize,dilimize,gözümüze de tutturmalı sevabını artırmak için daha bir özen göstermeliyiz. Bu mübarek günlerde etrafımızda bulunan hasta ve yaşlı kimselere ziyaretlerde bulunmalı, onların hayır dualarını almalıyız. Tabi bir de du dünyadan göçüp gitmiş nicelerini unutmamak lazım. 
                 Gün gelecek biz de öleceğiz, bunu aklımızdan hiç çıkarmamak gerekir.Yapacağımız kabir ziyaretlerinin  bu konuda bize yardımcı olacağı olacağı muhakkaktır.Yüce Mevlamdan bu ramazanın başta ailemiz olmak üzere tüm müslüman alemine huzur, bereket ve mutluluk getirmesini temenni eder,şimdiden  hayırlı ramazanlar geçirmenizi dilerim. Rabbim, cümlemizi bu günlerin kıymetini bilen kullarından eylesin.(Amin)                                                                                                                               
                                                                                                                                       05.05.2019(Necati Dilek)
 
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

SÜPERMARKETTEKİ SÜRPRİZ
Köroğlu Destanı'nın Türkmenistan varyantı. 96 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün448
mod_vvisit_counterDün2466
mod_vvisit_counterBu Hafta9064
mod_vvisit_counterGeçen Hafta25224
mod_vvisit_counterBu Ay62192
mod_vvisit_counterGeçen Ay146124
mod_vvisit_counterToplam17542545

Şimdi: 43 misafir, 31 bots var.
IP: 3.81.73.233