Tolstoy Diyor ki :

Güzel olan sevgili değil, sevgili olan güzeldir.


Ölüm Denen Şey/Necati Dilek

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta
 
 
 
    Ölüm, Allah'ın emri
    Ayrılık olmasaydı
   Hiç ölmeyecekmişiz gibi koşturduğumuz şu dünyada plan üstüne plan kuruyor, hep bir şeyleri yapma telaşına düşüyoruz her gün. 
   Yaptıklarımız yeterli gelmiyor daha fazlasını istiyoruz şu fani hayattan. Ama ölüm denen kaçınılmaz son aniden gelip hepsinin üstüne toprak atıyor. Ve bizi beynimizden vurulmuşa döndürüyor. Hele ki yakınımızdan birinin ölümü fazlasıyla sarsıyor bizi. Ne kadar zaman geçerse geçsin hiç ölmemiş gibi hissediyor, hala onların bir yerlerden çıkıp geleceğini düşünüyoruz. Ama aslında onların gelmeceyeceğini adımız gibi biliyoruz. Böyle düşünmemizin nedeni onların hep bizimle olmasını istememizden ileri gelmektedir. Fakat ne yazık ki ölüm muhakkak ve kaçınılmaz son. Ve gidenler asla geri gelmeyecekler.
   Onun için kendimizi ölüm denen sona alıştırmamız hatta hazırlamamız lazım. Çünkü bir dakika sonramızın bile garantisi yok bu dünyada. 
   Er ya da geç bir şekilde karşımıza çıkacak ölüm. Ölümden korkarak, ondan kaçarak hayatımızı zehir etmenin bir manası yok. Her nefis ölümü tadacaksa şayet biz de ona hazırlanalım pekala.Tabi bu oturup ölümü beklemekle olmayacak. Dünyalık işlerimizi aynı şekilde, hatta en muntazam şekilde yapmaya devam edip, rızkımızı temin edeceğiz.Bunun yanında kulluk vazifelerimizi, bizden beklenenleri, yerine getireceğiz. Bu dengeyi sağladığımız takdirde hem dünyamızı hem de ahiretimizi kazanacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.
    Peki öyleyse değerli dostlar, haydi başlayalım çalışmaya. Önce dünyamızı sonra da ahiretimizi kazanalım. Dünyalık işlerimizi yapalım, geçimimizi temin edelim.  Bunun yanında ölüme de hazırlık yapalım. Peki nedir, nasıldır bu hazırlık? Aslında çok basit: Helal dairesinde yaşamak, haramlardan uzak durmak. Sonuç mu? 
   Huzurlu bir dünya hayatı ve kazanılmış bir ahiret. Sahi bizi bunları yapmaktan alıkoyan ne?.. Bence tek engel biziz. 
 
                                                                                                                    15.05.2019/ Necati Dilek
        
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Kırk Kahraman Kız
Karakalpak Türklerinin Kırk Kız Destanı, 110 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2112
mod_vvisit_counterDün2573
mod_vvisit_counterBu Hafta2112
mod_vvisit_counterGeçen Hafta29687
mod_vvisit_counterBu Ay93773
mod_vvisit_counterGeçen Ay236082
mod_vvisit_counterToplam18192339

Şimdi: 46 misafir var.
IP: 35.173.234.140