Bernard Shaw Diyor ki :

Aptallar, utanılacak bir şey yaptıkları zaman mazeret diye o işi her zaman yaptıklarını söylerler.


Kime Göre Adalet/Necati Dilek

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta
                   
 
     
 
           ''Diyar-ı Dicle'de kurt kaparsa koyunu yarın adl-i ilahi sorar Ömer'e hesabını''
           Hepimiz biliriz Hz. Ömer'in adaletini, hatta pek çoklarımız imreniriz. Ve onun adalet anlayışını öve öve bitiremeyiz her zaman yaptığımız gibi. Peki aynı başarıyı uygulamaya gelince neden gösteremeyiz, hiç düşündük mü? Adil düzen, adalet, hak, hukuk diye diye kafalarımızı ütüledik birbirimizin yıllardır.
           Ütüledik de noldu?Söyleyeyim size, hiçbir şey olmadı. Dahası var da var: Bir arpa boyu yol kat edemedik.
           Niye mi?Çünkü bizim adalet anlayışımız sadece lafta kaldı da ondan. Herkese eşit yaklaşmadık da ondan .Bu fakir aman boş ver, bu zengin aman ha beyimizin kuyruğuna basmayalım, incitmeyelim sonra başımızı ağrıtmasın diye diye adaleti de unuttuk, haklıyı da. Ucu birilerine dokunsa da gerçekler ne yazık ki böyle.
           Bu anlayış değişmediği sürece zayıf olan, güçsüz olan, yoksul olan hep ezilecek bu dünyada. Çünkü onlar şimdiye kadar hep kaybetmişler, bir de onlara adalet dağıtırsak onlarca yıllık düzeni bozmuş oluruz. En iyisi biz mi, adalet hep güçlüden yana kullanalım, zengin her zaman haklıdır.Parası var,nüfuzu var. Var da var. Peki fakirin, güçsüzün neyi var? Ha onun da bir canı var, vakti geldiğinde Allah'a teslim edecek.
           İşte sevgili dostlar, ne yazık ki günümüzdeki adalet anlayışı bundan ibaret.Yetki makamında bulunan kaç hakim,savcı,amir vs.korkusuzca zengin fakir ayrımı yapmadan sadece haklıyı(güçsüzü) savunabiliyor? Oldukça tartışmaya açık bir konu.Ya da verdikleri karardan dolayı üst karar makamları bunları ne kadar koruyabiliyor? Hiçbir kaygı duymadan, birilerinin baskısı altında kalmadan gereken neyse onu yapıyorlar mı? Ya da göstermelik bize cezayla geçiştiriyorlar mı? İşte tüm bunlar bize adil bir düzenin eksikliğini fazlasıyla hissettiriyor. Zengin karşısında hakkını arayamıyorsa fakir, haklıyken haksız duruma düşüyorsa güçsüz bana kimse adaletten, adil düzenden bahsetmesin. Kusura bakmayın da esamisi bile okunmuyor. Her şey sadece lafta kalıyor. Bunun en yakın örneğini İstanbul'da gördük. Hamile bir kadının bulunduğu araca saldıran iki şahıs, arabaya hunharca zarar veriyor ve tehditler savuruyor. Ve bunu şehrin göbeğinde yapıyor üstelik. Yaptıklarının hiç hoş bir davranış olmadığını tüm Türkiye gördü. Üstelik emniyette kapıda karşılandı ve amir tarafından eli sıkıldı bu şahsın. Aldığı ceza mı? Merak etmeyin göstermelik bir cezayla geçiştirildi. Emin olun öylece kalır bu ceza.Şimdi soruyorum size, aynı hareketi hamile kadının eşi yapsaydı gene de aynı cezayı alır mıydı?Yoksa daha fazlasını mı alırdı?
           Kafamda deli sorular dönüp duruyor. Aklıma Hz.Ömer'in sözü takılıyor birden. Ve diyorum kendime, bu millet yüzlerce yıl adaletle dünyayı yönetti. Biz o ecdadın torunları olarak nerede hata yaptık? Nerede unuttuk adaleti, hakkaniyeti? Efendiler, hanımlar, gençler...bize Hz. Ömer'in adaleti lazım. Adama göre muamelenin olmadığı haklının ve zayıfın kazandığı bir adalet. İşte o zaman her şey daha güzel ve daha yaşanılır olacak, unutmayın.
9.07.2019 (Necati Dilek)

Son Güncelleme: Salı, 09 Temmuz 2019 20:50

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Manas'ın Oğlu
Kırgız Türklerinin Manas Destanı'nın ikinci bölümü, 110 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1272
mod_vvisit_counterDün34144
mod_vvisit_counterBu Hafta46920
mod_vvisit_counterGeçen Hafta44330
mod_vvisit_counterBu Ay79675
mod_vvisit_counterGeçen Ay234522
mod_vvisit_counterToplam19256416

Şimdi: 64 misafir, 31 bots var.
IP: 3.235.29.190