Oruç Baba Der ki:

Konuşmak bilgili olmanın göstergesi midir, bilinmez; ama susmak bilgelik gerektirir.


Ne Yapacağına Karar Verememek-Necati Dilek

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta
             Sürekli mücadeleyle geçen hayat yolculuğunda insan bazen çıkmaza girer. Nereye gideceğine, ne yapacağına karar veremez. Kendi ekseni etrafında dönüp dolaşır.Hatta bir süre sonra  da hiçbir şey yapmamaya her şeyi akışına bırakmaya başlar. Diğer bir deyişle ipleri tamamen salmıştır. Bu, insanların hayatlarında belli bir düzenin olmamasından kaynaklanmaktadır.
            Düzen olmadığı için başarı da olmayacaktır haliyle. Böyle insanlar çoğu zaman plansız hareket ederler. Belli bir amaçları yoktur hayatta. Dolayısıyla hiçbir rüzgar onlara yardım edemez  ve rastgele onları savurur durur. Ta ki rüzgara yön vermeye başlayana kadar.
            Yalnız bu öyle kolay bir şey değildir.Rüzgara yön vermek deli cesareti ister. Plan, programın yanında sıkı bir çalışma ve azim ister. Peki çok mu zordur bunu başarmak? Hayır, aslında göründüğü kadar zor değildir. Öncelikle hayattan ne istediğinizi çok iyi bilmeniz gerekir. Ona göre bir planınız olmalı. Hatta biri olmazsa biri olur diye alternatifleriniz olmalı. Bu da net bir hedef koymanızı gerektirir. Koyduğunuz hedefler öyle kolay ulaşılacak cinsten olmamalı elbette. Uzun vadeli ama sürekli bir çalışmayla ulaşabilmelisimiz onlara. Ve hedefe ulaşayım derken ayrıntılarda boğulmadan yapmalısınız bunu. Bir de maymun iştahlılık yapıp birden fazla hedefe aynı anda ulaşmaya çalışmayın, bu hem zaman kaybı olur hem de hedef çokluğu sizi şaşırtabilir. Neticede hiçbir hedefinize tam olarak ulaşamazsınız. Bu da zaman içinde sizde yılgınlığa, karamsarlığa yol açacaktır.Çok şey yapmak isteyip hiçbir şey yapamamanın burukluğunu yaşarsınız sürekli.
            Bu yüzden hayatınızdaki her şeyin bir öncelik sırası olması gerektiği bilin ve buna göre yapın yapacaklarınızı. Çok iş yapmaya çalışıp elinize yüzünüze bulaştıracağınıza az iş yapın ama öz olsun.  Emin olun bu size daha iyi gelecektir. Bir işi başarmanın verdiği mutlulukla daha büyük işler başarmaya pek bir hevesli olacaksınız.Bu da işlerinizin yolunda gitmesini sağlar, daha mutlu olursunuz.
            Öyleyse ne duruyorsunuz? Kafanızdaki bütün yaşanmışlıkları, hezimetleri, yenilgileri atın bir kenara. Kendinize iyi bakın aynada. Ben şimdi neredeyim, yarın nerede olacağım? Bunların cevabını iyice bir düşünün.Bunu yaparken yüreğinizin sesine kulak verin. Gerçekten ne istiyorsunuz bu hayattan, amacınız ne?Ne istediğinize karar verdikten sonra bismillah deyip başlayın mücadeleye. 
            Bu uğurda önünüze çıkan engeller sizi asla yıldırmasın. Pes ederseniz bir kere alışkanlık haline gelir. Sürekli bir şeylerden kaçmaya başlarsınız. Sonra sonuç ne mi olur? 
            Tembellikte zirve yapmış, çok şey yapmak isteyip hiçbir şey yapamayan ve en kötüsü de bunu yaşam biçimi haline getiren bireyler olursunuz. Haydi öyleyse üzerinizdeki uyuşukluğu atın, silkinin ve kararınızı verin. Unutmayın : ''En kötü karar, kararsızlıktan iyidir.'' benden demesi. 
 23.07.2019/Necati Dilek                  
 
                            
 
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

KAYADAN DOĞAN KIZ
Hakas Türklerinin Altın Arığ Destanı, 112 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1348
mod_vvisit_counterDün4604
mod_vvisit_counterBu Hafta33198
mod_vvisit_counterGeçen Hafta50558
mod_vvisit_counterBu Ay21623
mod_vvisit_counterGeçen Ay234522
mod_vvisit_counterToplam19198364

Şimdi: 44 misafir, 14 bots var.
IP: 3.83.188.254