Anthony Robbins Diyor ki:
 
Hayatta ne yapacağını pek çok insan bilir ama bildiğini yapan insanların sayısı çok azdır.


Laki…

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

Onu sokakta bulduğumda bir buçuk aylık vardı ha yoktu.

 

Her gün yaptığımdan farklı bir şey yaptım o sabah. Mezitli dolmuşuna evime yakın duraktan binmedim. Biraz yürüdüm. Bir önceki durakta beklemeye başladım. O sırada gördüm onu. Durağın arkasındaki büfenin önünde kendine sığınacak yer arıyordu. İnsanlar ona karşı hoşgörülü gibiydiler. Ama paketli çerezlerin asılı olduğu rafın altına girince kovuldu.

 

Herkes kendince sevgiyle davranıyordu ona. Kimi dürtükleyip şakalaşıyordu onunla. O, bundan çok rahatsızdı. Onunla ilgilenenler, onun daha bir bebek olduğunun farkında değidi.

 

Bir yandan insanların anlayışsız ilgisi, diğer yandan çevrenin çok gürültülü oluşu, onu bunaltmış, sinirlendirmişti. Ne yapacağını bilmez halde ayak altında olmayacağı bir yer bulmaya çalışıyordu kendine.

 

Başını okşamak için elimi uzattım. Elimi kaptı. Sert ve inatçı bir köpek olacağı şimdiden belliydi. Ama ısırmadı. Dişlerinin elimi hafifçe sıktığını hissettim. İnsanlarla iyi geçinmesi gerektiğini biliyordu.

 

Koyu duman rengi, topaç gibi olan bu yavru, belli ki yeni düşmüştü sokaklara. Açlıkla daha yüz yüze gelmediği tombulluğundan belliydi.

 

Esnaftan biri yakından ilgilendi onunla. Bir yerden biraz hazır mama buldu, ve Zeytinlibahçe Caddesinde, içinde Mahmudiye Mahallesi Muhtarlığının da bulunduğu küçük parka götürdü. Emin ellerde olduğunu düşündüm. İçim rahat etti. Mezitli’ye gittim.

 

Akşama kadar aklımdan çıkmadı. Sert bakışları, karanlık yüzü gözlerimin önünden gitmiyordu. Gece yalnız kalacağını düşünüyor, pek küçük olduğu için yalnız kalmasına gönlüm razı olmuyordu. Parasızlıktan kedilere bile zar zor bakabilecek durumda olmama rağmen kararımı verdim. Akşam eve dönerken, bıraktığım yerde bulabilirsem, alıp eve götürecektim.

 

Eve dönüş yolumu uzattım. Her zaman dolmuştan indiğim durak yerine, onu bulabileceğim yere yakın bir durakta indim dolmuştan.

 

Yanılmamıştım. Parkın olduğu sokaktaydı. Dükkanlar kapanmış, hava kararmış, sokak ısısızlaşmıştı. Onu gördüm. Yalnızdı. Biraz zor da olsa yakaladım. Yine elimi kaptı. Ama ısırmadı…

 

Kucağıma aldığımda sakinleşti. Akıllı hayvan, kendisini güvenli bir yere götüreceğimi hemen anlamıştı.

 

Laki adını alarak, evin sakinlerinden biri oldu.

 

Laki baskın kişilikli, inatçı, sert ve güçlü bir köpekti. Ve hızla büyüyordu. Evdeki üç kedi; Lades, Şiva ve Kardelen önce ondan tedirgin oldular. Laki, Lades’le kısa sürede arkadaş oldu. Oldukça sert oyunlar oynamaya başladılar.

 

Şiva tedirginliğinden kurtulamadı. Gözleri iyi görmediğinden tehlikeli olup olmadığı konusunda karar vermesi uzun sürdü.

 

Kardelen, Laki’yi hiç kabullenmedi. Her fırsatta maraza çıkarıyordu. Laki de inadına; onunla arkadaş olmak için bütün kapıları zorluyordu.

 

Laki büyüdükçe, evin ona dar gelmeye başladığını fark ediyordum. Kişiliği gereği, koşmalı, fizik gücünü artırmalı, sürekli formda kalmalıydı. Bu onun yapısında vardı. Bizim ev de ona bunları yapmak için gerekli koşulları sağlamaktan uzaktı.

 

Laki, 4 aylık olana kadar bizimle kaldı. Öğrenmesi gereken her şeyi çok çabuk öğrendi. Gururundan hiç vazgeçmedi. Kişiliğinden ödün vermedi. Boyun eğmek yerine, uyum sağladı.

 

Laki, şimdi bir çiftlikte. Onu götürenlere “Ne yapıyor?” diye en son sorduğumda aldığım yanıt beni sevindirdi: “Tavukları kovalıyor.”

Ender Erdemil

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

KÜÇÜK AVCI
Altay Türklerinin Mağday Kara destanı, 111 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün401
mod_vvisit_counterDün3356
mod_vvisit_counterBu Hafta401
mod_vvisit_counterGeçen Hafta31917
mod_vvisit_counterBu Ay121451
mod_vvisit_counterGeçen Ay152214
mod_vvisit_counterToplam22351132

Şimdi: 42 misafir var.
IP: 44.192.51.24