Schiller Diyor ki :

Gözyaşları biçmek istemeyen kimse sevgi ekmelidir.


Güneş Sistemi ve Dünya Özel mi?

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

Yapılan araştırmalar sonucunda Güneş sistemindeki gezegenleri gaz kütleli ve katı kütleli gezegenler olarak ikiye ayırabiliriz. Gaz kütleli gezegenlerin yaşama uygun olmadıkları açıktır. Bu gezegenler yaşama ve devamlılığına uygun değildirler ama yaşamsal uygunlukların tümünü sahip olduğu açıkça bilinen tek gezegen olan Dünyanın bu özelliklere sahip olmasında çok önemli rollere sahiptirler. Diğer ifade ile bu gezegenlerin güneş sistemindeki yeri, konum ve varlıkları yaşamsal uygunlukların oluşmasında olmazsa olmazlardandır. Bu gezegenlerin katı kütleli uydularından kimilerinde mikroorganizma cinsi canlıların olabileceği var sayılsa da herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Kaldı ki mikroorganizmaların varlığı canlılığın tümünü yakından ilgilendiren ekosistemin olmazsa olmaz parçalarından birisi olduğundan diğer canlıların olmadığı bir yerde bu konuyu tartışmanın bir önemi olmaz.

Mikroorganizmalarda diğer canlılar gibi varlıklarını devam ettirebilmek için en azından diğer canlılardan bir kısmının var olmalarına muhtaçtırlar. Dolaysıyla diğer canlılar ve oluşturdukları düzen (ekosistem) olmadan mikroorganizmaların varlığından ve devamlılığından söz edilemez.

Dünya benzeri gezegenler denilince akla Venüs ve Mars gelir. Gerçekten de bu üç gezegen (Venüs, Dünya ve Mars) güneş sisteminde dizim yönünden ardarda gelirler, yapı ve konum olarak birbirlerine çok benzerler. Eğer canlılık Dünyada oluşmuş ve gelişmiş ise bu gezegenlerde de oluşup gelişmemesi için görünen hiç bir neden yoktur. Bu gezegenlerin Güneşe ortalama uzaklıkları Venüs 110, Dünya 150, Mars ise 200 milyon kilometredir. Dünyadan Venüs 40, Mars ise 50 milyon kilometre uzaktadır. Bir bakıma Dünya gezegenler diziminde Venüs ile Marsın ortasındadır denilebilir. Dünyanın Venüs ile Marsa olan ve ortalama 45 milyon kilometre ile ifade bulan uzaklıkları dünya ölçülerine göre çok büyük olabilir fakat ışık yılı ile ölçülen evrensel uzaklıklar bazında mikro-mikro-metriktir. Bu nedenle her üç gezegende evrensel bazda hemen hemen aynı özelliklere sahip olmalıdır.

Bu durumu bir örnekle göstermek istersek şunları yazabiliriz. Güneş sistemine en yakın yıldız olan Alfa Centauri Dünyaya 4.8 ışık yılı uzaklıktadır. Bir ışık yılı yaklaşık dokuz katrilyon kilometredir. Bu hesapça Güneş sistemine en yakın yıldız yaklaşık kırk katrilyon kilometre uzaktadır diyebiliyoruz. Marsın Dünyaya uzaklığını (kırk milyon km) güneş sisteminin en yakın yıldız olan Alfa Centauriye uzaklığıyla orantılarsak bu milyarda birdir.

Genelde yıldızların ve yıldız sistemlerinin Güneş sistemine olan uzaklıkları yüzlerce, milyonlarca ve hatta milyarlarca ışık yılıdır. Bu da akıl almaz büyüklükler demektir. İşte biz Dünya ile Mars veya Venüs gezegenleri arasındaki mesafenin evren boyutundaki değeri mikro-mikro-metrik bile değildir derken bunu kastediyoruz. Bu da Dünyanın Güneş sistemindeki yer ve konumunun ne kadar hassas ve özel olduğunu gösterir. Mikro-mikro metrik bir sapma bile yaşamsal uygunlukların oluşmasına engel olacaktır. Kaldı ki dünyanın Güneşe olan uzaklığı binlerce olan yaşamsal uygunlukların meydana gelme şartlarından sadece birisidir.

Bu binlerce şart tek bir gezegen üzerinde rastlantılarla oluşmuş olabilir mi? Oluşmuş ise hemen hemen aynı evrensel şartlara sahip olan Venüs ve Mars'ta niçin oluşmamıştır? Dünyanın benzeri kabul edilen Venüs ve Mars gezegenlerinde bu benzerlik nedeniyle kimi yaşamsal uygunlukların oluşması ve en azından bazı ilkel canlıların yaşıyor olması gerektiği rahatlıkla söylenebilir. Fakat bütün benzerliklerine rağmen yaşamsal uygunluklar dediğimiz şartların bu gezegenlerde oluşmadığını gözlemliyoruz. Dünyaya göre Güneşe evrensel ölçülerde mikro-mikro metrik olarak daha yakın olan Venüs gezegenin yüzeyi faal bir yanardağ kraterinden farksızdır. Ve yine Dünyaya göre Güneşe evrensel ölçülerde mikro-mikro metrik olarak daha uzak olan Mars gezegeninin ekvator yüzey sıcaklığının +5 ile -70 derece arasında değişir. Bu büyük ısı farklılığı Marsı hızı 200 km’ye varan fırtınalarla çalkalandırır. Dünyaya göre Venüs ve Marstaki diğer ufak yapı ve konum farklılıkları son derece hassas ve kompleks olan yaşamsal uygunlukların bütünüyle oluşmasına engel olmuştur.

Diğerlerine göre Dünyaya benzerliği üst düzeyde olan bu gezegenlerde canlılık izlerinin bulunmayışı manidardır. Bu da bizlere yaşamsal uygunlukların kompleks bir bütün olduğu sonucuna götürür ve kanıtlar. Evrensel düzeyde mikro-mikro metrik oynamaların yaşamsal uygunlukların oluşmasına engel olabileceği açıktır. Bu durum yaşamsal uygunlukların ne kadar hassas ve kompleks ayarlandığının bir başka kanıtı olur. Diğer ifade ile yaşamsal uygunlukların her biri yaşamın olmazsa olmaz şartlarındandır. Şartlardan birinin ya da bir kaçının eksikliği canlılığın oluşmasını ve devamlılığını engeller.

Dünyanın bütün bu şartlara uygunluğu, eksiksiz hepsine sahip olması onu diğerlerinden özel yapar. Dünyanın bu özelikleri inkar edilemeyecek şekilde kanıtlarla ortadadır. Dünya bu özel durumunu tek başına sağlamış değildir. Dünyanın fiziksel özelliklerinin yanında güneş sistemin yapısı da bu özel durumun oluşmasında hayati öneme sahiptir. En küçük bir aksaklığın bu hassas ve kompleks yapıyı bozacağı açıktır. Dünyanın ve içinde bulunduğu sistemin özel olmadığı, evrende dünyaya benzer pek çok gezegen ve sistemlerin bulunabileceği iddiasında bulunanlar o gezegenlerin ve sistemlerin yaşamsal uygunlukların tümünü eksiksiz sahip olduklarını, oluşturduklarını kanıtlarla göstermek zorundadırlar. Sadece konum ve kütle öngörülerinin yeterli olmayacağı açıktır.(Geniş bilgi için Venüs- Dünya-Mars bölümüne bakınız)

Son Güncelleme: Salı, 06 Eylül 2011 19:12

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Manas'ın Oğlu
Kırgız Türklerinin Manas Destanı'nın ikinci bölümü, 110 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün13794
mod_vvisit_counterDün6103
mod_vvisit_counterBu Hafta33370
mod_vvisit_counterGeçen Hafta30950
mod_vvisit_counterBu Ay64320
mod_vvisit_counterGeçen Ay177147
mod_vvisit_counterToplam24285813

Şimdi: 29 misafir var.
IP: 3.229.117.123