J.J.Rousseau Diyor ki:

Sıradan bir kadın nazarında,her erkek daima erkektir;ama kalbinde sevgi olan bir kadın için,aşığından başka erkek yoktur.


On The Road (Yolda)-İlkay Gürçay Hüsmüllü

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

yolda-jack-kerouac

Kerouac'ın da belirttiği gibi hayatın, sürekli kendini tekrar eden bir döngü, bir yol olduğunu anlatan öylesine bir eser On The Road.

"On The Road", yani Türkçe adı ile "Yolda", yayımlandıktan sonra yalnızca ABD özelinde değil, bütün dünyada geniş yankılar uyandırmış ve modern dünyanın kültür mirasını oluşturan bireyleri öyle ya da böyle etkilemiş önemli bir eserdir. Siddhartha, Bozkırkurdu, Algı Kapıları gibi karşıt kültürün oluşumunda önemli etkiye sahip olmuş eserlerden biridir. 

Eserin altında derin anlamlar aramaktan ziyade, Kerouac'ın romanı yazarken yaptığı gibi bilincimin iplerini salarak her hangi bir tarafa çekmeye çalışmadan kitabı okumaya çalıştığımı söyleyebilirim. "Beat Kuşağı"nı yaratan bu adamların da ortaya koydukları eylemlerde ve eserlerde dünyayı değiştirme, sarsma ve sosyal hayatı ters yüz edip yeniden yazma kaygısı güttüklerini de hiç zannetmiyorum. On The Road eseri de bu eksende şekillenmiş, yirminci yüzyıl ve getirdiği iki büyük küresel savaşla birlikte gelişen "Yeni Dünya"nın geniş ülkesinin, insan hayatı üzerine olan etkisini, kıt'ayı bir baştan bir başa kat eden bir adamın gözüyle, zorlamadan anlatan bir eser. Daha ağdalı benzeşimler kurmak gerekirse, bu kitabı okuduğumda gördüğüm şey, bir Marcel Duchamp eseri kadar kalıplardan uzak, bir Jackson Pollock eseri kadar anlamsız ve The Catcher In The Rye kadar yalın ama vurucu oluşuydu. Anlatımda zorlama yok, her şey yalın bir şekilde ifade edilmiş. Okuyucu, eseri okurken kendini sanki upuzun bir yol üzerinde Kuzey Amerika'yı bir baştan bir başa Kerouac ve arkadaşlarıyla kat ediyor hissine kaptırabilir. Kitabı, modern şehir hayatından, savaş lordlarının artan stoklarını tüketmek için destek oldukları anlamsız savaşlardan bunalan, Kerouac ve arkadaşlarının 40'ların sonunda "Beat Kuşağı"yla birlikte yolunu açtığı karışıt kültürü oluşturmuş "Çiçek Çocuklar" ve onları takip eden, "Beat Akımı"ndan öyle ya da böyle etkilenmiş kuşaklar için bu kadar önemli ve ilham verici kılan özellikler belki de bunlar. 

Öte yandan "Duman kusan şehirlerde" üretilen arabaları çalıp dağıtan Neal Cassady aile babası olmuş, araba hırsızlığına tövbe etmiş, Jack Kerouac'ın ifadesiyle bu iki kardeş, yolda birlikte büyümüş ve olgunlaşmışlardır. Neal Cassady'nin aile babası olması, bu kuşağın temsilcilerinin hippie ardıllarının iki yıllık komün hayatının ardından kendini piyasaya, tüketim toplumunun metalarına kaptırıp sonrasında şirket kurmaları, bu adamların yazdıklarının aksini yaşayan ve ünlü olma hevesindeki adamlar oldukları savını gerçekleyecek bir mahiyette değil bence. 

Kitabı tezgah altından alıp evde okuyup okuyup mastürbasyon yapanların, kitabı aklıyla değil de kıçıyla, öyle ya da böyle anlayanların, kemik çerçeve gözlüklerinin ardından bakarak "Bukowski de ne manyak adam ya" diyen ortalama bir zamane hipsterının varlığı da bu adamları "sahtekar" olarak nitelendirmeye yetecek şeyler değil. 

Kitabın yalnızca son kısmı değil de tamamı Lucien Carr'ın köpeği tarafından paramparça edilebilirdi. Jack Kerouac ve Neal Cassady, kitapta yazıldığı gibi bu olaylar yaşandıktan yıllar sonra "İki yaşlı serseri" olarak "Yaşlı Neal Cassady" gibi sokaklarda ya da köhne hapishane hücrelerinde can verebilirlerdi. On The Road'u, "Beat Kuşağı"nı ve Kerouac'ı ayrı yere koyan hadiseler olmasaydı, bu zıt durumun dünyanın ve Kerouac'ın umurunda olacağını pek sanmıyorum. Çünkü On The Road, heyecanla ama öylesine yazılmış bir eser. Kerouac'ın okyanusun öbür yakasındaki vatandaşı varoluşçu yazarlara selam çakarcasına, hayatın uyumsuzluğunu ve durmak bilmeyen akış içerisinde kendiliğinden varlığını sürdürmesini anlattığı öylesine bir eser. 


(NOT: Yazı tarafımdan daha evvel voodoo chile mahlası ile daha farklı bir formatta Ekşi Sözlük'te yayımlanmıştır.)

İlkay Gürçay Hüsmüllü

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Manas'ın Oğlu
Kırgız Türklerinin Manas Destanı'nın ikinci bölümü, 110 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün8348
mod_vvisit_counterDün7111
mod_vvisit_counterBu Hafta33063
mod_vvisit_counterGeçen Hafta25024
mod_vvisit_counterBu Ay164363
mod_vvisit_counterGeçen Ay196500
mod_vvisit_counterToplam23261471

Şimdi: 139 misafir var.
IP: 54.161.98.96